Tradycyjnie 3 maja rozpoczął  się cykl koncertów w ramach Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Pierwszy z koncertów odbył  się w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentował  się  Via Quartet- czwórka młodych muzyków, których połączyła muzyka i wspólne zamiłowanie do występowania przed publicznością. Zespół tworzą: Gabriela Kubarska – I skrzypce, Magdalena Różycka – II skrzypce, Fryderyk Stefankiewicz – wiolonczela oraz Michał Kubarski – akordeon. W repertuarze zespołu znajdują się utwory klasyczne przetranskrybowane na kwartet, specjalnie zaaranżowane kompozycje takich kompozytorów jak Leonard Cohen, Astor Piazzola jak również opracowania ludowej muzyki macedońskiej.

 

 • DSC_0375
 • DSC_0377
 • DSC_0379
 • DSC_0380
 • DSC_0381
 • DSC_0383
 • DSC_0392
 • DSC_0394
 • DSC_0395
 • DSC_0396
 • DSC_0397
 • DSC_0399
 • DSC_0400
 • DSC_0402
 • DSC_0403
 • DSC_0404
 • DSC_0405
 • DSC_0409
 • DSC_0410

 

 

Gabriela Kubarska - absolwentka OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej. Tegoroczna dyplomantka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Marka Mosia. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach skrzypcowych i kameralnych u wybitnych artystów m.in. Paolo Zordanazzo, Jakuba Jakowicza, Bartosza Bryły, Naomi Oliphant, Apollon Musagète Quartet. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Wystąpiła w wielu koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, Katowicach, Filharmonię Gdańską, Śląską, Podlaską, Dolnośląską, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Fundację ‘Muzyczna Klasa BGŻ’, której jest stypendystką. Jest laureatką licznych konkursów w kraju i za granicą, m. in. II miejsce w Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym – Poznań, I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Instrumentalistów pt. „Krok do Mistrzostwa”- Ełk, III miejsce w XVI Festiwalu Młodych Instrumentalistów – Kraków, II miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie ‘Talenty dla Europy’ im. Bohdana Warchala - Dolny Kubin, Słowacja, III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w kategorii skrzypce oraz I miejsce w kategorii zespół kameralny – Warszawa, II miejsce na Europejskim Konkursie Muzycznym Citta di Filadelfia we Włoszech w kategorii instrumenty smyczkowe oraz III miejsce w kategorii zespół kameralny. Występowała jako solistka z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą prof. Tomasza Bugaja. Bierze udział w licznych koncertach edukacyjnych organizowanych przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego.

 

 

 

 

Magdalena Różycka - Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec mgr Jacka Siemka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Rolanda Baldiniego. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2012) oraz dwukrotnie Powiatu Tarnogórskiego (2013, 2015). Wraz z Czortet Quartet laureatka pierwszej nagrody na 5. Międzynarodowym Konkursie „Giovani Musicisti – Citta di Treviso” w Treviso we Włoszech. Brała udział w wielu projektach orkiestrowych oraz kursach muzycznych, zarówno w Polsce (Młoda Filharmonia Aukso), jak i za granicą (Internationale Junge Orchesterakademie w Niemczech, Internationale Musiktage w Bad Leonfelden w Austrii). Od 2015 roku studentka Zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

Fryderyk Stefankiewicz – absolwent PSM I i II stopnia im. St. Moniuszki w Zabrzu w klasie wiolonczeli mgr Bogny Szwajger. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr. hab. Piotra Janosika, prof. AM. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem m.in. Pawła Głombika i Tomasza Strahla w trakcie Kursów Mistrzowskich w Busku-Zdroju oraz Zimowej Akademii Muzyki Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Aktywnie koncertuje jako kameralista i muzyk orkiestrowy w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Włochy). Wraz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną koncertował pod batutą takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Michał Klauza czy Tadeusz Wojciechowski. Od 2016r. współtworzy Kwartet Psinco, z którym w 2017r. zdobył I nagrodę na 9. Międzynarodowym Konkursie „Giovani Musicisti – Citta di Treviso” w Treviso we Włoszech

 

 

 

 

 

Michał Kubarski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu dr hab. Marka Andryska. Od najmłodszych lat występuje zarówno w solo jak i w zespołach o różnym składzie instrumentalnym. Zdobywał laury na konkursach ogólnopolskich jak i podczas festiwali międzynarodowych. W swoim dorobku artystycznym Michał posiada takie osiągnięcia jak: I miejsce w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Coup Jeneusse” w Bratysławie (2003, Słowacja); V miejsce w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal (2006, Niemcy); I miejsce i GRAND PRIX w kat. A, Prezentacje muzyki akordeonowej „harmonia viva” (2006 Wrocław); Srebrny medal w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Castelfidardo (2007, Włochy); I miejsce w kat. IV do lat 18, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej (2010, Przemyśl); I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Akordeonu Szkół Muzycznych II st. w roku szkolnym 2009/2010; I miejsce w kat. Studenckiej, XIX Festiwal Muzyki Akordeonowej (2013, Mława); I miejsce w kat. Studenckiej, Festiwal muzyki akordeonowej (2014, Wiedeń), III miejsce w kat. Studenckiej podczas XVI Konfrontacje Akordeonowe w Gorlicach. Michał otrzymał również Stypendium „Agrafki Muzycznej” organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae (2007/2008), Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz dzieci (2010/2011), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010/2011), Stypendium Rektora AM w Katowicach w latach 2013/2014 i 2014/2015 oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014/2015). Wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestr pod batutą takich dyrygentów jak: Szymon Bywalec, Jan Wincenty Hawel czy Sławomir Chrzanowski. Od trzech lat współpracuje z Filharmonią Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Michał rozwija swoje umiejętności grając na akordeonie PIGINI od ponad dziesięciu lat i jest pasjonatem instrumentów tej marki.